Petar Gazić vratio najslađu titulu u Banjaluku

Guske u magli
25/08/2022

Petar Gazić, učenik drugog razreda OŠ “Ivo Andrić” iz Banjaluke, pobjednik je 23. otvorenog dječjeg prvenstva “Skakač 2022”, odigranog 15. oktobra u gradu na Vrbasu.

On je osvojio 6 poena iz 7 partija, zabilježivši samo dva remija. Odlučujuća je bila partija posljednjeg kola, kada je u direktnom duelu za prvo mjesto savladao do tada vodećeg Alekseja Banjca, učenika trećeg razreda OŠ “Vuk Stefanović Karadžić”, takođe iz Banjaluke.

Treće mjesto je pripalo još jednom mladom Banjalučaninu, Danilu Račiću, polazniku trećeg razreda OŠ “Dositej Obradović”.

Bila je ovo prva pobjeda jednog banjalučkog šahiste nakon 11 godina, kada je slavio Bojan Maksimović, danas međunarodni majstor, sa svih 7 poena.

Ovog puta su nastupila 23 takmičara iz Teslića, Doboja, Klokotnice (Doboj Istok), Širokog Brijega i Banjaluke, među kojima su bile i 3 djevojčice.

Zanimljivo je da se trenutno na svjetskoj rejting listi za ubrzani šah nalazi 16 šahista iz BiH do 9 godina starosti, a  da je na ovom turniru nastupilo njih 8, što daje poseban kvalitet takmičenju koje je odavno dobilo epitet “najslađeg”, a koje je premijerno izdanje imalo 1999. godine.

OŠK Skakač, kao jednog od organizatora, predstavljala su 2 igrača. Oni su sakupili 8½ poena iz 14 duela, što daje 60,7 odsto uspješnosti.

Šahiste, roditelje i pratioce je na početku pozdravio Branko Tomić, predsjednik OŠK Skakač, a takmičenje je proglasio otvorenim Borislav Predojević, predstavnik ŠK “Mat” iz Teslića, suorganizatora turnira.

Igrači su na raspolaganju imali po 10 minuta za razmišljanje tokom partije, kao i dodatnih 5 sekundi za svaki povučeni potez.